wędka elektryczna wędka do połowu ryb wędkarstwo rybactwo rybołówstwo rybak  Wybierz język przemysł rybny
kontakt
Home page

Czym jest wędka elektryczna?

Jak łowić?

Wędka elektryczna - SAMUS725M

Wędka elektryczna - SAMUS300

Instrukcje

Film i zdjęcia

Kontakt

Linki


wędka elektryczna
Poardnik WĘDKA ELEKTRYCZNA SAMUS725G (0,9 MB)

 

 agregaty prądotwórcze

Jak łowić !!!!!!

Łowienie na wędkę elektryczną jest bardzo proste choć początkowo może wydawać się trudne ze względu na poznanie zasady działania wszystkich połączeń i samego urządzenia.

Aby prawidłowo podłączyć urządzenie należy najpierw zamontować przycisk sterowania całym urządzeniem na podbieraku i podłączyć przewód wysokiego napięcia do podbieraka. Przycisk ten to zwykły włącznik odbijany tzn. w momencie przyciskania załącza urządzenie i umożliwia łowienie a w momencie puszczenia wyłącza je. Przycisk montujemy na stałe lub za każdym razem w momencie łowienia przymocowujemy izolacją do podbieraka w odległości 30-50 cm od końca tak aby łatwo można było operować podbierakiem i włączać przycisk.

Przewód wysokonapięciowy (do 1000 Volt) możemy zamontować bezpośrednio do obręczy i owinąć jego resztę na kiju lub co wygodniejsze umieścić w środku plastikowej rurki ( trzonka podbieraka) z końcem wtyczką na początku. Wówczas możemy tylko wetknąć przewód wysokiego napięcia do rurki tak aby był sztywno zamocowany i łatwo go rozmontowywać za każdym razem kiedy zaczynamy i kończymy łowienie.

 

Gdy mamy to zrobione wystarczy tylko podłączyć przewody plusa i minusa do baterii ( akumulatora) np. od UPS-a 10 Ah. Należy pamiętać aby nie pomylić plusa z minusem gdyż zmiana polaryzacji spowoduje spalenie bezpiecznika a w przypadku jego braku tranzystora i urządzenie przestanie działać i będzie powodować zwarcie akumulatora i grzać się co może spowodować zniszczenie wędki. Najlepiej na plusie zawiązać supeł aby wiedzieć za każdym razem, jaki to przewód.

Po podłączeniu akumulatora przewód masy ( minus) wrzucamy do wody a podbierak zanurzamy w wodzie i naciskamy przycisk-włącznik. W tym momencie następuje przepływ prądu elektrycznego pomiędzy elektrodami i dokonuje się połów. W trakcie łowienia elektroda ujemna umieszczona jest w wodzie “nieruchomo” , natomiast elektroda dodatnia ( anoda) służy do czynnego połowu. Natężenie prądu największe jest przy elektrodzie dodatniej i szybko maleje wraz ze wzrostem odległości od niej. W związku z tym ryby zostają porażone w promieniu nie większym niż 2-2,5 metra od anody. Spływające bezwładnie ryby należy jak najszybciej wybrać kasarkiem, ponieważ w ciągu kilku sekund odzyskują równowagę i błyskawicznie uciekają.

Gdy łowimy brodząc w rzece przewód masy ciągniemy tuż za sobą tak aby rozstaw pomiędzy elektrodami był nie większy niż 2-3 metry. Podobnie przy połowach z łódki. Należy również uważać aby nie zewrzeć katody i anody i jednocześnie załączać urządzenia gdyż może to spowodować jego przeładowanie i uszkodzenie, ale raczej nie powinno się to zdarzyć- wbudowana jest ochrona od przeładowania.

polski związek wędkarski

 

Łowiący powinien również pamiętać, że wędka elektryczna jest urządzeniem elektronicznym, aby uniknąć kontaktu odkrytych części ciała z polem elektrycznym- wodery muszą być wodoszczelne i elektrycznie obojętne, jak również podbierak musi być zrobiony z rurki plastikowej ( nieprzewodzącej), aby nie zostać porażonym prądem. Wędka elektryczna SAMUS700 jest bardzo bezpieczna lecz nie zaleca się bądź co bądź wkładania gołych rąk do wody lub podbieraka pod napięciem ( przy wciśniętym przycisku “START” ).