wędka elektryczna wędka do połowu ryb wędkarstwo rybactwo rybołówstwo rybak kontakt
Home page

Czym jest wędka elektryczna?

Jak łowić?

Wędka elektryczna - SAMUS725M

Wędka elektryczna - SAMUS300

Instrukcje

Film i zdjęcia

Kontakt

Linki


wędka elektryczna
Poradnik WĘDKA ELEKTRYCZNA SAMUS725G (0,9 MB)

 





 agregaty prądotwórcze

Czym jest wędka elektryczna?

Wędka elektryczna to takie urządzenie elektroniczne przy pomocy którego można -przy pewnej wprawie- łowić ryby w dużych ilościach i bardzo szybko. Idea wędki elektrycznej oparta jest na tym, że przy przepływie w wodzie prądu elektrycznego stałego pojawia się u ryby tzw. reakcja anodowa ( galwanotaksja) pod wpływem której ryba zaczyna płynąć od elektrody ujemnej do elektrody dodatniej. Najbardziej interesującym jest fakt, że im większa ryba tym bardziej chętnie ona wychodzi z wody w kierunku podbieraka.

Rysunek poniżej przedstawia zachowanie się ryby pod wpływem prądu elektrycznego.



wędka elektryczna - podbierak

Reakcja anodowa ryby ( to jest jej ciągnięcie w kierunku anody) objaśnia się tym, że ryba łapie określony kierunek ruchu jonów i kieruje się głową na ich strumień. Pod wpływem pola elektrycznego mięśnie ryby samoczynnie kurczą się i podnosi się ona automatycznie. Prawdą jest, że do anody może ona nie dojść jeśli wokół anody napięcie jest wyższe od krytycznego. W takim przypadku ryba wpada w stan szoku i wypływa lub opada na dno. Aby temu zapobiec napięcie zwiększa się lub zmniejsza odstępem między katodą a anodą. To jednak przedstawia pewne trudności techniczne. Zwiększenie rozstawu miedzy elektrodami z próbą utrzymania optymalnego pola elektrycznego powoduje zwiększenie strefy niebezpiecznej dla ryby. Oprócz tego parametry przyłożonego pola elektrycznego w znacznym stopniu zależą od elektroprzewodności wody ( jej zasolenia), temperatury, od powierzchni elektrod, typu źródła zasilania. Gatunków ryb jest mnóstwo, różne one również między sobą wielkością. Szukano więc pola elektrycznego optymalnego i po długich badaniach znaleziono to właściwe, które ma miejsce tylko w przypadku prądu stałego lub impulsowego. Najbardziej efektywnym wydaje się prąd stały , jednak jego zastosowanie ograniczone jest tylko do słodkich wód o niewielkiej przewodności wody. W większości wód zasolonych wymaga to zastosowania dużych mocy w zasilaniu takiego urządzenia. W wyniku tego w większości zastosowań stosuje się prąd impulsowy. Jest on o wiele skuteczniejszy przy mniejszej energii potrzebnej do zasilania wędki elektrycznej.

Podstawowa rola wędki elektrycznej to odłów tarlaków, niemniej jednak można wykorzystać ją równie dobrze do odłowu ryb w celach konsumpcyjnych. Wyposażeni w takie urządzenie wystarczy nacisnąć przycisk sterowania, zanurzyć elektrody i zbierać wokoło zahipnotyzowane rybki. W momencie łowienia podpływają ryby różnych rozmiarów, małe po otrząśnięciu się z szoku odpływają w kilka sekund kryjąc się gdzie popadnie, duże są wybierane przez łowiącego.

Przy przepływie prądu elektrycznego w wodzie z dostateczną siłą ryba podnosi się od minusa do plusa. Ta reakcja zwana jest reakcją anodową. Cała sztuka w tym aby prąd elektryczny był prądem stałym. Aby jednak otrzymać siłę prądu stałego potrzebną do objęcia dostatecznej strefy wody żaden akumulator nie byłby wystarczająco duży. Dlatego też wykorzystuje się prąd impulsowy. Należy wiedzieć, że dla każdej ryby trzeba dobrać własne parametry impulsów. Swoje poprawki wnosi wiele czynników jak: pogoda, pora roku własności danej wody, stan biologiczny ryby i inne. Łowienie ryb na prąd jest w obecnych czasach nowoczesną sztuką. Wędka elektryczna powinna spełniać wiele warunków i wymagań aby dobrze łowiła i o tym poniżej.

Nie wdając się zbytnio w teorię należy powiedzieć, żeby dobrze łowiło się wędką elektryczną powinny być spełnione następujące warunki:

1. Wędka elektryczna powinna być maksymalnie mocna dla danego akumulatora- pozwala to zwiększyć strefę połowu. Nie należy jednak zapominać, że ryba ma swobodnie podpływać do podbieraka przy optymalnych warunkach połowu i w taki sposób aby jej nie zabiło i by można ją było całą i zdrową wypuścić gdy zajdzie taka potrzeba ( sztuki małe, narybek).

2. Należy wiedzieć, że ważny jest w wodzie przepływ prądu elektrycznego (Amper) a nie napicie (Volt)

3. Powierzchnia elektrod powinna być w miarę możliwości maksymalna, aby zwiększyć przepływ prądu i swobodnie nimi operować. Przewód masy to kawałek 1,5-2 metry miedzianego, gibkiego przewodu o grubości około 2 mm.

4. Natężenie impulsów powinno być minimalne i w danym czasie dawać do wody odpowiednią moc.

5. Częstotliwość impulsów powinna być regulowana w przedziałach od 5 do 120 Hz.

6. Długość impulsów powinna być w przedziałach 30 mikrosekund do 3 milisekund. Przy mniejszej częstotliwości szerszy impuls.

7. Wędka elektryczna powinna odpowiednio pracować w przedziale obciążenia od 20 do 500 Omów.

8. Z akumulatora można śmiało pobierać prąd w amperach równy jego pojemności w Ah ( amperogodzinach).


Schemat ideowy wędki elektrycznej:


wędka elektryczna - schemat